Co możemy zrobić gdy pęknie nam opona w samochodzie?

Co możemy zrobić gdy pęknie nam opona w samochodzie?

Ogumienie jest jednym z najważniejszych elementów odpowiadających za bezpieczeństwo w każdym samochodzie. Opony to jedyne części pojazdu, które mają styczność z nawierzchnią, dlatego ich dobry stan techniczny wpływa na bezpieczeństwo nie tylko kierowcy, ale również pasażerów oraz innych uczestników ruchu, w tym pieszych. Praktycznie każdy kierowca spotkał się z problemem przebitej opony. W takich sytuacjach wulkanizacja to jedno z najlepszych wyjść z sytuacji. Jednak co zrobić w momencie kiedy zorientujemy się, że z jednej z opon zeszło powietrze?

Odpowiednie przygotowanie

Każdy właściciel pojazdu powinien zabezpieczyć się przed sytuacją, w której, w wyniku uszkodzenia mechanicznego, z opony zejdzie powietrze. Niestety nawet na głównej drodze można najechać na kawałki metalu, gwoździe czy rozdrobnione szkło, które mogą łatwo uszkodzić ogumienie. W takim przypadku niezwykle istotne jest posiadanie koła zapasowego. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • W przypadku tak zwanych dojazdówek, producent ściśle określa maksymalną prędkość, z jaką może poruszać się pojazd. Najczęściej ta wartość jest umieszczona na feldze. W żadnym wypadku nie należy przekraczać dopuszczalnej prędkości, gdyż może to oznaczać utratę kontroli nad pojazdem.
  • Gdy mamy do czynienia z pełnoprawną oponą zapasową, wówczas możemy śmiało jechać z maksymalną dopuszczalną prędkością, o ile pozwalają na to warunki atmosferyczne.

W obu przypadkach niezwykle ważne jest odpowiednie ciśnienie, które należy regularnie kontrolować. W takich przypadkach nieoceniona okazuje się wulkanizacja lub kompresor znajdujący się np. przy stacji paliw.

Wymiana i naprawa opony

Gdy podczas jazdy poczujemy, że z któregoś koła zeszło powietrze, przede wszystkim należy zachować spokój i nie wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą. Trzeba stopniowo wytracać prędkość i zatrzymać się w bezpiecznym miejscu. Następnie bez względu na porę dnia, zakładamy kamizelkę odblaskową i jeżeli jest taka konieczność, rozkładamy trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości. Co robimy w dalszej kolejności?

  • Kolejny krok to wymiana koła. Na początku należy poluzować śruby i podnieść samochód na lewarku. Pojazd trzeba zabezpieczyć, wkładając pod koła cegły, najlepiej z jednej i z drugiej strony.
  • Po odkręceniu śrub i przykręceniu koła zapasowego, należy opuścić lewarek i dokręcić śruby.
  • Następnie po przejechaniu kilku kilometrów warto się zatrzymać w bezpiecznym miejscu i ponownie skontrolować śruby w przykręcanym kole.

Przebitą oponę w większości przypadku można naprawić. Niestety nie wykonamy tego samodzielnie. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Wulkanizacja oferuje szybką i bezpieczną naprawę ogumienia, niezależnie od tego czy oponę uszkodził gwóźdź, czy wystający metalowy element. Oddając ogumienie do profesjonalnego warsztatu specjalizującego się m.in. w wulkanizacji mamy pewność, że dziura zostanie solidnie uszczelniona. Dlaczego tak ważna jest szybka naprawa?

  • W przypadku gdy koło zapasowe jest założone, a w bagażniku lub pod samochodem znajduje się koło z przebitą oponą, narażamy się na bardzo niekomfortową sytuację. Jeśli dojdzie do ponownego przebicia opony, nie mamy kolejnego koła zapasowego.

Co zrobić w takiej sytuacji? Pod żadnym pozorem nie należy kontynuować dalszej jazdy. Trzeba zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i wezwać pomoc drogową, najlepiej taką, która zawiezie nas do warsztatu samochodowego oferującego usługę wulkanizacji.