Kiedy wymienić opony na zimowe?

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Opony zimowe charakteryzują się innymi właściwościami jezdnymi niż ogumienie letnie, dlatego w wielu krajach, w tym również w Polsce, wraz z nadejściem niższych temperatur wielu kierowców decyduje się na zmianę. Jak wybrać najbardziej odpowiedni okres? Czy warto czekać do pierwszych przymrozków? Gdzie najlepiej wymienić ogumienie? Lepszą opcją jest mechanik samochodowy, czy samodzielna wymiana? To jedne z najczęściej zadawanych pytań nie tylko przez tak zwanych młodych kierowców, ale również bardziej doświadczonych osób.

Kiedy należy wymienić ogumienie letnie na zimowe?

Niestety pogoda w swojej naturze jest nieprzewidywalna i nie można określić konkretnej daty wymiany opon na zimowe. Wielu kierowców czeka do ostatniej chwili, dlatego warto zdecydować się na nieco wcześniejszą zmianę ogumienia. Z pewnością nie należy zwlekać do momentu aż temperatura spadnie poniżej 0℃. Jest to podstawowy błąd nie tylko mniej doświadczonych kierowców. Każdy mechanik samochodowy poleca wcześniejszą wymianę, która pozwoli nie tylko zaoszczędzić czas, ale również zminimalizuje ryzyko wystąpienia niebezpiecznych poślizgów w przypadku nagłego obniżenia temperatury, w konsekwencji czego może dojść do oblodzenia nawierzchni.

Wielu kierowców planuje zmianę ogumienia z letniego na zimowe gdy temperatura zaczyna spadać do 7 ℃ i mniej. Poniżej tej wartości opony letnie stopniowo zaczynają tracić swoje właściwości. Należy również nadmienić, że jeżeli po wymianie temperatura nieznacznie wzrośnie, nie ma to większego wpływu na komfort i bezpieczeństwo jazdy, zwłaszcza w przypadku kierowców, którzy poruszają się głównie na krótkich odcinkach w mieście. Każdy mechanik samochodowy zaleca używanie wysokiej klasy opon zimowych, które nie tylko ułatwiają ruszanie nawet w przypadku śliskich nawierzchni, ale również poprawiają bezpieczeństwo podczas pokonywania ostrych zakrętów.

Zalety opon zimowych

Opony są jedynym punktem stycznym pomiędzy nawierzchnią i samochodem, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego ogumienia, dopasowanego do aktualnych warunków pogodowych. Opony bezpośrednio odpowiadają za bezpieczeństwo nie tylko kierowcy i pasażerów, ale również innych uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja gwarantuje krótszą drogę hamowania, nawet w przypadku oblodzonej nawierzchni. W większości przypadków, ogumienia przeznaczone do jazdy w warunkach zimowych charakteryzuje się dodatkowymi nacięciami bieżnika oraz większą liczbą lameli w porównaniu do opon letnich. Ponadto, zastosowanie nieco bardziej elastycznej mieszanki dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo jazdy.

Podczas wyboru ogumienia zimowego, oprócz parametrów określających fizyczną wielkość, należy zwrócić szczególną uwagę na oznaczenia. Pierwszym z nich jest M+S (Mud +Snow), czyli błoto i śnieg, które daje gwarancję, że opona charakteryzuje się dobrymi właściwościami trakcyjnymi w trudnych warunkach. Drugim, znacznie ważniejszym oznaczeniem jest 3PMSF, czyli symbol płatka śniegu na tle trzech szczytów górskich. W tym przypadku każdy kierowca ma pewność, że opona pozytywnie przeszła testy w trudnych warunkach atmosferycznych.

Wymieniając opony na zimowe, większość kierowców korzysta z usług wyspecjalizowanych warsztatów, w których pracownicy, oprócz samej wymiany, sprawdzają także stan ogumienia oraz określają jego przydatność. Nie każdy kierowca posiada tak szczegółową wiedzę o oponach, dlatego wymianę warto zlecić profesjonalistom. W przypadku problemu z wyborem ogumienia, doświadczony mechanik samochodowy z pewnością pomoże w zakupie.